Big Day - Oficjalny serwis internetowy

Big Day - nota biograficzna

Zespół Big Day powstał w lipcu 1992 roku w Olsztynie. Swój pierwszy koncert zagrał 30 sierpnia 1992 i na ten dzień grupa datuje swoje urodziny. W grudniu 1992 dokonał swoich pierwszych profesjonalnych nagrań, które posłużyły jako materiał promocyjny przedstawiany rozgłośniom radiowym i firmom fonograficznym. Wiosną 1993 zadebiutował w TV i podpisał pierwszy kontrakt wydawniczy. Od początku istnienia grupy jej filarami są Ania Zalewska i Marcin Ciurapiński. Harmonia głosów Ani i Marcina jest niepowtarzalna i natychmiast rozpoznawalna. Muzykę zespołu określa się mianem przebojowego rocka nawiązującego do tradycji lat 60-tych oraz gitarowej muzyki angielskiej z lat 90-tych. Jednak z czasem Big Day pokazał, że posiada własny, wypracowany i rozpoznawalny styl - po prostu styl zespołu Big Day. Śmiało można stwierdzić, że jest to jeden z najważniejszych zespołów polskiej sceny rockowej lat 90-tych. Grupa ma na koncie dziewięć płyt autorskich i dwa albumy „Best of...” - jeden w cyklu „Niepokonani” i drugi w specjalnej serii dla Empiku. Obecnie zespół z ponad 30-letnim stażem niezmiennie koncertuje i właśnie wydał dziewiąty album studyjny zatytułowany: „Na koniec gwiazd”. Premiera albumu miała miejsce we wrześniu 2023 roku. Nowe single i klipy video pilotujące wydawnictwo, to piosenka "Kocham cię kolejny rok", którym grupa po wielu latach przypomina o sobie słuchaczom, oraz tytułowy utwór z nowego wydawnictwa: "Na koniec gwiazd"

Zespół tworzą:

Anna Zalewska-Ciurapińska – wokalistka
Marcin Ciurapiński - wokalista, basista, producent muzyczny 
Piotr Szymański – gitarzysta
Paweł Pająk - perkusista 

Big Day - historia w skrócie

Rok 1993 rozpoczął się dla zespołu występami w ramach "Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy” i zaowocował wydaniem debiutanckiej płyty "W świetle i we mgle". W roku 1994 odbyła się pierwsza duża trasa koncertowa wraz z zespołem Hey, występ na festiwalu w Opolu oraz samodzielna, duża trasa klubowa w największych miastach w Polsce. Nagroda miesięcznika "Tylko Rock" za najlepszy debiut płytowy i nominacja do nagrody "Fryderyk '94" w kategorii debiut roku były zwieńczeniem sukcesów. 
Kolejna płyta została entuzjastycznie odebrana przez media i słuchaczy, a piosenki takie jak "Przestrzeń", czy zagrany "z pazurem" cover Czerwonych Gitar "Gdy kiedyś znów zawołam Cię", śpiewała cała Polska. Zespół bardzo dużo koncertował, a krążek "Kalejdoskop" wydany w 1995 roku został nagrodzony złotą płytą za sprzedaż ponad 100.000 egzemplarzy w pierwszym roku sprzedaży. Kolejne lata to kolejne przeboje, a płytą "Dzień Trzeci" (1996) Big Day ugruntował swoją pozycję na rynku. Między innymi zagrał niecodzienny koncert na dachu rejestrowany przez telewizję i po raz kolejny pojawił się na Festiwalu w Opolu. 
Rok 1997 przyniósł, wraz z płytą "Iluminacja", wielki hit "W dzień gorącego lata", który do dziś, po ponad ćwierć wieku od premiery, możemy usłyszeć we wszystkich stacjach radiowych w kraju. Z kolei wydany w 1999 roku album "To była bardzo długa noc" przez dziennikarzy muzycznych uznany został za najbardziej dojrzały muzycznie w historii zespołu. Rok 2000 to nowe wyzwania. Zespół w przerwie sezonu koncertowego wziął udział w filmie Janusza Kijowskiego "Kameleon", gdzie udzielił się w roli statystów na ekranie. W filmie można również usłyszeć wiele piosenek z repertuaru grupy. W 2001 roku ukazał się album "The best of Big Day", a muzycy rozpoczęli prace nad kolejnym materiałem. Efektem była płyta pt."6" wydana na przełomie 2003/2004 roku. 15-lecie Big Day przypadło na rok 2007, wtedy to muzycy zagrali serię koncertów w największych rozgłośniach radiowych w Polsce. 
Kolejny album - "Prawie proste piosenki" pojawił się na rynku rok później. W październiku 2012 roku ukazał się krążek zatytułowany "Nasza fala". To najwyżej oceniany z ostatnich albumów zespołu. Pozytywne reakcje mediów i fanów były dla muzyków najlepszą nagrodą. W maju 2016 nakładem Universal Music Polska ukazały się zremasterowane pierwsze cztery albumy grupy. W 2017 roku ukazała się kolejna płyta "Best of..." z największymi przebojami, a w sierpniu tego roku Big Day jubileuszowym koncertem w Olsztyńskim Amfiteatrze wraz ze swoimi gośćmi świętował 25-lecie. W roku 2019 zespół po raz kolejny zaprezentował się publiczności Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. 
Rok 2022 to kolejna rocznica - minęło 30 lat od ich pierwszego koncertu. Obecnie grupa niezmiennie koncertuje. 15 września 2023 roku ukazał się dziewiąty album studyjny Big Day pt.: "Na koniec gwiazd", który został wspaniale przyjęty przez fanów zespołu i przez dziennikarzy muzycznych.